“Aşiyan huzur ve bakım evi sayın yetkilileri,
13 yılı bitirdik. Kendi evindeymiş gibi, her türlü ihtiyacını bütün kurallara uyarak, sabırla, şefkatle, hijyen kurallarıyla, yaş günündeki pastasına kadar hiç unutmadan ve gönülden sevgiyle teyzem Hikmet İhsan Büyükolcay’ı evinizde misafir ettiğiniz için minnettarım.
Sağolun, hep varolun.”

B. AYHAN EGEMEN – DİŞ TABİBİ

” Size ve ekibinize çok teşekkür ediyorum. Sizden ayrıldıktan sonra amcamla ve babamla konuşurken onlara anlatırken farkettim şimdi yazacaklarımı ve dedim ki size söylemesem haksızlık olacak. Huzurevi sakinleriniz ne tatlı ne güzeller. Her yer tertemiz, mis kokuyor. Üstüne üstlük şıklar ve hepsinden önemlisi mutlular. Kıyafetlerine, saçlarına bayıldım. Elinize, emeğinize, yüreğinize sağlık.
Bana teyzemin yanına kadar eşlik eden, videosunu gösteren arkadaşınız nasıl tatlı, sevecen, teyzemin videosunu nasıl sevgiyle gösteriyor. Hepinize çok teşekkür ediyoruz. Sağ olun, var olun.”

PINAR EGEMEN – UZMAN PSİKOLOG

“Yurt dışında oluşum nedeniyle, uzağında kaldığım anneannemi kameralar ve telefonlar aracılığıyla her daim bana yakın kılan, verdikleri sevgiyle, özen ve ilgiyle ona yeniden büyük bir aile kuran, ÖZEL AŞİYAN YAŞLI BAKIM MERKEZİ’ne yūrekten teşekkür ederim.”

DR.RÜBAB G.ARIM

“2006 yılı Aralık ayının son günleriydi, hava, yüreğimi yansıtırcasına gri, kurşun gibi ağırdı, çaresizlik içindeydim. 2 yıl önce sevgili Annem ve Babam ağır bir trafik kazası geçirmişler, aylarca hastanede kalmış ve defalarca ölümlerden dönmüşler, sonra nihayet evlerine kavuşmuşlardı. Kaza sonrası onlara, 2,5 yıl kendi evlerinde, özel destekle, mutlu bir yaşam sağlayabilmiştim ama yolun sonu gözükmüştü. 84 yaşındaki babamın, kendisini sık sık hastanelik eden böbrekleri için, artık diyaliz tedavisine başlaması gerekiyordu. Aynı günlerde yurt dışında okuyan kızım hastaneye yatırılmış, ölümle burun burun gelmiş ama ben onun yanında olamamıştım. Annemin ve babamın kendi evlerinde yaşamlarına devam etmeleri olanaksızlaşmıştı, daha profesyonel bir bakıma ihtiyaçları vardı. Bu durumu önceden gördüğüm için, son 6 aydır huzurevlerini inceliyordum ama, hiçbiri içime sinmiyordu. Uzun yıllardır kalitesi ile ün yapmış olan huzurevleri bireye özgü ihtiyaçları karşılayabilmekten ziyade standard hizmetleri sunabiliyordu, işte tam bu sırada bir dostumun tavsiyesi ile Aşiyan Huzurevi ve sahibesi Asuman Süslüloğlu ile tanıştım.  Standard hizmetlerin yanı sıra, bireye özgü ihtiyaçlarını da fark edip sağlayan, sevgi ve şefkatini esirgemeyen, tüm ekibine de bu davranışları yansıtan bir işletme sahibi Asuman Süslüoğlu.   
Aşiyan Huzurevi ile 9 yıldır süren ilişkimiz, müşteri-hizmet sunan ilişkisinden çok öte, yaşlı yakınlarını da şefkat ve saygı ile sarmalayan, onurlu yaşlanmanın pratiğini ispatlayan yapısı ile son derece rahatlatıcı. Her geçen gün daha çetin hale gelen yaşam mücadelesi içinde, geriye dönüp de acaba yaşlı ve özel bakım ihtiyacında olan annem, babam ne durumda diye düşünmüyorum. Bana uygun olan her saat ve günde ziyaret edebildiğim, ziyaretlerimin güler yüzle karşılandığı, kamera ile de uzaktan izleyebildiğim bu şeffaf yapı, yüreğime güç veriyor. 9 yıl önce, bu kararı verme aşamasında bana, telefon tacizleri ve noterden çekilen ihtarnamelerle “destek” olan akrabalarım, bugün bu kararımın ne kadar doğru olduğunu, isteyerek olmasa da, kabul ediyorlar. “

GÜL AKÇASOY

“Kartal Aşiyan Bakımevi’ne annemi 2014 yılında teslim ettiğimde annem 86 yaşında, yarı komada, bir Alzheimer hastasıydı. Yıllarca evde yatılı bakıcılar ile en doğru bakımı sağladığımızı düşünürken aslında ne kadar yanıldığımızı Aşiyan’a geldiğimizde anladık. Asuman hanımın ve personelinin çok ihtimamlı bakımı, ilgisi sayesinde annem yarı koma durumundan çok kısa sürede çıktı.
Şimdi 92 yaşında olan annem, bu yaşlara Aşiyan Bakımevi sayesinde ulaştı. Annemi her ziyaret ettiğimde biliyorum ve annemin tepkilerinden anlıyorum ki o evinde ve mutlu.
Onun mutluluğu benim de huzurum. Bana bu huzuru sağladıkları için Asuman hanım ve Aşiyan Bakımevi personeline müteşekkirim.”

CANAN İŞGÖREN

“Gerçekten genel ismi “Huzurevi” olan aynı tipteki yerlere örnek teşkil edebilecek kalitede, sessiz, huzurlu çevresi ile, kapısı her an tüm hasta veya yaşlı yakınlarına açık, hizmetine güvenen, kameralarla yakınınızı her an izleyebileceğiniz ve gece- gündüz telefon bağlantısı kurabileceğiniz, pırıl pırıl, tertemiz, derli toplu bir yuva. Yaşlılarını ev yemekleriyle ve dengeli bir şekilde besleyen, konusunda bilgili, güleryüzlü bakım ekibiyle, sağlık görevlisiyle; güvenerek aile ferdinizi teslim edebileceğiniz bir kuruluş.
Gerek sahibi Asuman Hanımefendi, gerekse yaşlıları rahat ettirme çabasındaki, şefkatli, müstesna bakım personeli ile 5 yıldızı hakeden daha iyi bir huzurevi düşünemiyorum.
Sevgili annemin 3 yıl süren bakımında bizleri sürekli bilgilendiren, ona kendi anneleri gibi bakan, gece yarısı açtığım telefonlara dahi memnuniyetle cevap veren müstesna personeline, ailece yürek dolusu teşekkür ve minnet borçluyuz.
Bundan tam sekiz sene önce alzheimer olan annemin bir huzurevine yatması için yaptığım araştırmanın, hayatımın en önemli şanslarından biri olacağını tahmin edemezdim. Aşiyan Bakımevi ve gerçek dostum dediğim sahibesi Asuman hanım bu ülkede unutmaya başladığımız bir iş, nasıl severek ve itinayla yapılır, amatör bir ruhla profesyonellik nasıl harmanlanır bana hatırlattılar.
Kendisi ve başta müdürümüz İsmail bey olmak üzere tüm ekibi sanki bu iş için yaratılmış gibiler. Annemin yeni evinde çok rahat ve huzurlu olduğunu biliyorum. Demirsoy ailesi adına binlerce teşekkür.”

SELİM DEMİRSOY

“Sevgili Aşiyan Bakımevi yetkililerine…
2008 yılından itibaren Bakımevi’nizde misafir olan teyzem adına, bugüne kadar gösterdiğiniz sevgi, şevkat, alâka ve iyi bakım için ne kadar teşekkür etsem azdır.
Sağolun, varolun.
Sizi herkese tavsiye ediyorum.”

AYHAN EGEMEN

“Sevgili Aşiyan çalışanları,
Başta Asuman Hanım olmak üzere hepinize çok teşekkür ederiz. Huzurevinde kalan yakınlarımıza gösterilen ilgi, şefkat ve özen bizi çok mutlu ediyor. İyi ki varsınız…
Selam ve sevgilerimle”

TÜLİN KAYNAK

“İnsanın rahatlıkla yakınlarını bırakabileceği, şefkatli ve ilgili personelin çalıştığı, gerçekten huzurlu ve profesyonel bir kuruluş.”

CANAN TANGÜN

“Alzheimer hastası olan halama vefatına kadar 7 yıl boyunca en iyi şekilde bakıldı Aşiyan’da. Hiçbir sağlık sorunu yaşamadık. Yemek, temizlik, doktor kontrolleri konusunda bir endişemiz olmadı. Her türlü gelişmeden zamanında haberdar edildik ve bizim ulaşamadığımız durumlarda da bizim adımıza gerekeni yaptılar. Evde sağlayabileceğimiz imkanların çok ötesinde bir bakım ve ilgi gördü halam.
Benzeri durumda olan hastalar ve yaşlılar için gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz bir mekan. Bu vesile ile Asuman Hanım’a ve halama emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederim. “

GÜZİDE ARABACIOĞLU

“2006-2007 yıllarında, rahmetli annem ve babam aynı zamanda alzheimer oldu. Ne yapacağımı şaşırmışmışken, bir aile dostumuzun yönlendirmesiyle, AŞİYAN YAŞLI BAKIMEVİ’ ne  yatırdım canlarımı. Doğru mu, yanlış mı yaptım derken, çok kısa zamanda firma sahibi Asuman Süslüoğlu’ nun titiz ve sevgi dolu idaresi ve personelin özverili bakımları sayesinde, anne ve babamdaki fiziksel ve ruhsal iyileşmelere şahit oldum. Son anlarına kadar, canlarımı ve beni huzur içinde yaşatan, Asuman Süslüoğlu’ nun şahsında, AŞİYAN YAŞLI BAKIMEVİ’ ne sonsuz teşekkürler ediyorum. “

ALTAN UŞAKLIGİL

“2006 yılı Aralık ayının son günleriydi. Hava, yüreğimi yansıtırcısına gri, kurşun gibi ağırdı, çaresizlik içindeydim. 2 yıl önce sevgili annem ve babam ağır bir trafik kazası geçirmişler, aylarca hastanede kalmış ve defelarca ölümlerden dönmüşler, sonra nihayet evlerine kavuşmuşlardı. Kaza sonrası onlara, 2,5 yıl kendi evlerinde, özel destekle, mutlu bir yaşam sağlayabilmiştim ama yolun sonu gözükmüştü. 84 yaşındaki babamın, kendisini sık sık hastanelik eden böbrekleri için, artık diyaliz tedavisine başlaması gerekiyordu. Aynı günlerde yurt dışında okuyan kızım hastaneye yatırılmış, ölümle burun burun gelmiş ama ben onun yanında olamamıştım. Annemin ve babamın kendi evlerinde yaşamlarına devam etmeleri olanaksızlaşmıştı, daha profesyonel bir bakıma ihtiyaçları vardı. Bu durumu önceden gördüğüm için, son 6 aydır huzurevlerini inceliyordum ama hiçbiri içime sinmiyordu. Uzun yıllardır kalitesi ile ün yapmış olan huzurevleri, bireye özgü ihtiyaçları karşılayabilmekten ziyade standard hizmetleri sunabiliyordu. İşte tam bu sırada bir dostumun tavsiyesi ile Aşiyan Bakımevi ve sahibesi Asuman Süslüloğlu ile tanıştım.  Standard hizmetlerin yanı sıra, bireye özgü ihtiyaçlarını da farkedip sağlayan, sevgi ve şefkatini esirgemeyen, tüm ekibine de bu davranışları yansıtan bir işletme sahibi Asuman Süslüoğlu.   

Aşiyan Bakımevi ile 9 yıldır süren ilişkimiz, müşteri-hizmet sunan ilişkisinden çok öte, yaşlı yakınlarını da şevkat ve saygı ile sarmalayan, onurlu yaşlanmanın pratiğini ispatlayan yapısı ile son derece rahatlatıcı. Her geçen gün daha çetin hale gelen yaşam mücadelesi içinde, geriye dönüp de acaba yaşlı ve özel bakım ihtiyacında olan Annem-Babam ne durumda diye düşünmüyorum. Bana uygun olan her saat ve günde ziyaret edebildiğim, ziyaretlerimin güler yüzle karşılandığı, kamera ile de uzaktan izleyebildiğim bu şeffaf yapı, yüreğime güç veriyor. 9 yıl önce, bu kararı verme aşamasında bana, telefon tacizleri ve noterden çekilen ihtarnamelerle “destek” olan akrabalarım, bugün bu kararımın ne kadar doğru olduğunu, isteyerek olmasa da, kabul ediyorlar.”

GÜL AKÇASOY

“Doktor annemin Alzheimer olabileceğini bize açıkladığı zaman ne abim, ne ablam ne de ben uzun süre duyduklarımızı kabullenmeyip, bu durumu reddettik. Özel bakıma ihtiyacı olacağını söylediklerindeyse resmen  yıkıldık. Yıllar önce ablam büyük bir beyin kanaması geçirdiğinde ve özel bakılacağı bir yerde yatırılması gerektiği söylendiğinde ilk günden kabul etmemiştik ve aylarca rehabilitasyonun ve ilaçlarını son derece düzgün bir şekilde ayarlayarak uzmanların desteğiyle bakımını biz üstlenmiştik.
Bugün kendisiyle aynı durumda krizi geçiren pek çok insandan daha iyi durumda olmasının sebebi evinde, etrafında ailesiyle nekahat dönemini geçirmesidir. Dolayısıyla annem için aynı şeyi düşündük, özel bir kadın tutup evde bakmaya karar verdik. Bu kararı vermemizdeki en önemli etken huzurevi, bakımevi gibi yerler hakkında olan ön yargılarımızdı. Böyle bir yere annemi bırakıp gitmeyi bir türlü kabullenemiyorduk. Ne yazık ki bu inadımız ve ön yargımız yüzünden zarar gören annemiz oldu. 24 saat evde bakıcı kadın olmasına rağmen yine de düşüp kafasını vurdu, sonrasındaysa akciğerleri su topladı, nefes problemi yaşadı ve acı çekti.
Doktorlar bize Alzheimer’ın sürekli ilerleyen bir hastalık olduğunu ve artık bakılabileceği düzgün bir yer aramamız gerektiğini söyledikleri zaman çaresiz pek cok yeri gezmeye başladık. Hiçbir yerde içimiz rahat etmedi. Nihayet Aşiyan Bakımevi’ne geldiğimizde, kafamız hala şüpheler ve endişelerle doluydu. Fakat buradaki hemşirelerin sıcaklığı ve profosyenelliği bizi ikna etti.
Haftanın hemen hemen yedi günü abim, ablam ve ben Aşiyan Bakımevi’nde annemizle beraberiz. Kameralar sayesinde geceleri eve gittiğimizde annemizi seyredip, en ufak bir endişemiz olduğunda kurumu arayabiliyorduk. Aradan geçen bir yılda Aşiyan Bakımevi neredeyse ikinci evimiz olurken, çalışanları da arkadaşımız oldu. Annemiz onların sayesinde bir odada, tek başına tıkılıp kalmaktan kurtuldu ve bizler ilk defa rahat uyuyabildik. Özellikle Sevda hanım’ın bizlere ve korkularımıza gösterdiği sabrı ve anneme hissettiği sevgisi ve yakınlığı tüm ön yargılarımızı sildi.
Eğer bizim gibi endişeli ve birazda detaycıysanız, gezdiğiniz kurumlar size güven vermiyorsa buraya gelip bakmanızı tavsiye ederim. Ev sıcaklığında ama uzman kadrolu Aşiyan Bakımevi’nde sizlerin de içi rahat edecektir.”

GAYE SERPİL

“Bir sene önce, Alzheimer hastası olan annemize evde iyi bakamadığımızı fark edip bir bakımevi arayışına girdik. Birçok yer gezdikten sonra bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine Aşiyan huzurevinde karar kıldık. Kısa bir süre sonra da çok doğru bir karar verdiğimizi anladık.
Annemizin çok tecrübeli,  bir o kadar da profesyonel bir ekibin yönetimi altında ve  bir ev ortamını aratmayan aile sıcaklığında, sevgi ve şefkatle bakıldığını görünce içimiz çok rahatladı. Yapmış oldukları hizmetler ve verdikleri emekler için tüm personele ve yönetici Asuman Hanım’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

YASEMİN VE YALÇIN AKGERMAN

“Bizi doğuran, büyüten, bizi biz yapan anneciğimizi sizlerin ellerine bıraktık.
Hala inanamıyoruz ve annemize bu hastalığı hiç yakıştıramıyoruz…
Bu kadar canlı, bu kadar sevgi dolu, akıllı, bilinçli bir insan nasıl böyle kötü bir hastalığa yakalanabilir…
Hayatta herşeyle karşı karşıya kalabiliyormuş insan. Çok kötü bir hastalıkla (alzheimer) tanıştık.
Ve sizlerle tanıştık.
Sevgili Asuman Hanım, sevgili Aşiyan çalışanları!
Bu kadar şansızlık içinde, sizlerle karşılaştığımız için, yardımlarınız için, biricik annemize baktığınız için, işinizi doğru ve sevgiyle yaptığınız için, sizlere teşekkür ediyoruz.”

GÖKŞİN KIZILOCAK

“Annemiz Ocak 2019’dan beri Aşiyan ailesine emanet.
Bu hastalık, hani denir ya ‘Allah düşmanıma vermesin’ o cinsten. Yaşayanlar bilir, herkesten uzak olsun. Ama hayat acı ve tatlı sürprizlerle dolu. Biz de sevgili annemizle bunu yaşadık, yaşıyoruz. Annemizi evinden ve babamızdan son kerteye kadar ayırmadık. Bu konuda maddi ve manevi her imkanı kullandık, içimiz çok rahat. Ama bir an geldi ki annemizin bakımı bizim evde sağladığımız şartları aştı. İşte o zaman devreye Aşiyan ailesi girdi. Annemizin insanlarla ilişkileri çok güçlüydü. Çok sever, çok sevilirdi. Ben hep şöyle söylüyorum: ‘Annemiz çok kötü bir hastalığa yakalandı ama bu süreçte karşısına hep iyi insanlar çıktı’. Aşiyan bize bir umut oldu ve annemizi onlara emanet ettik. Çok şükür hiç pişman olmadık. Böyle bir iş ancak vicdanla yapılır. Annemize severek ve özenle baktıkları için onlara minnettarız. Asuman Hanım ve çalışma arkadaşlarına her şey için çok teşekkür ediyoruz.”

GÜNNUR BÜYÜKBAYRAM

“40 yıl boyunca beraber yaşadığım, can yoldaşım annemi 2014 yılında Aşiyan’a getirdiğimde sanki et tırnaktan ayrılmış, canımdan can kopmuştu. Ama kısa sürede, diyabetik yaraları, demansı, hipertansiyonu ve diyabetinin kontrol altına alınması bir yana; annem Aşiyan’da öyle bir sevgi ve şefkat gördü ki artık gözüm arkada değil.
Geceleri rahat uyuyabiliyorum. Şu son 5 yılda sadece Aşiyan çalışanları değil, konukları da annemin ve dolayısıyla benim ailem oldular.
Asuman Süslüoğlu ve ekibine şükranlarımla…

SENEM YURTTAKALAN